Září 2009

Můj druhý ....kodak

25. září 2009 v 0:00 Moje foťáky - čím fotím
Stál 1000 Kč ( šetřila jsem na něj rok z kapesného - než jsem si udělala takovou radost.... asi v 17ti ).To bylo vždy překvapení a těšení, které fotky vyjdou a co jsme to vlastně fotili :-) .....je stále funkční

LoeyDesign

25. září 2009 v 0:00 | S.aba |  Freebies
le-scrap-de-Joey

Magical Island

Love me tender

ČERVEN 1931

25. září 2009 v 0:00 | NOVÝ LID 1931 |  ....Třicátá léta

Mluviti hrubě

J. Tvrdoň

Pamatuji si těsně před válkou nebyli lidé žádnými svatoušky, bylo však od dospělých přísně káráno, užily-li děti hrubšího slova. Mezi studenty se zachovávala, aspoň v naší třídě, slušnost při volbě výrazů a platilo, že hrubších slov smějí užívati jen žáci úplně hloupí. Pod vím, společnost tehdy hleděla na člověka hrubšího slovníku jako na typ méněcenný.
Je pravda, že průměrný občan měl vždycky sklon k nějakému nesalonnímu výrazu, ale válka a doby po ní se zasloužily, aby mladší generace zapomněly, co je to »nevymáchaná huba« . Kdo byl dřív hloupý nebo pošetilý, je dnes blbý, pitomec, idiot, dřívější hlupák se proměnil ve vola, blbouna, koně (používá se slov, označující skoro všechna domácí zvířata), kdo býval netaktní, je nyní sprosťák a hovado, komu se říkalo "nenafukuj se tak", musí se říci "nehoň se, blbečku, myslíš, že jsem blbý" atd. Kdybyste studovali studentskou hantýrku, obcovací řeč obchodních příručí, dialekt šoférů a továrních dělníků, najdete sice nějaký vtipný slovní obrat, ale přitom hrůzu sprostoty. Zdá se, že i dívky nalezly zalíbení v silných výrazech, aspoň není vidět, že by se jim vyhýbaly a se za ně trošičku styděly. Tento nový výrazový způsob se nezadržitelně šíří dál.

Hustota obyvatelstva v naší republice podle sčítání lidu z roku 1930 činí 105 osob na km2, o osm více než v r. 1921. Nejhustěji je zalidněno Slezsko 166 lidí na 1 km2, v Čechách 136 lidí na 1 km2, na Moravě 126 a na Slovensku 66. Ve velké Praze je na 1km2 připadá 4927 obyvatel a ve vnitřní Praze až 20 000, v Slezské Ostravě 1392 na 1km2, Slavonice 47

Nový barevný film předveden byl v Londýně. Vynález znamená zdokonalení filmové výroby.

Sjezd obuvníků z čs. Republiky konal se v Praze na obranu obuvnických živností. V republice je na 60 000 samostatných mistrů, většinou živořících. Na sjezdu mluvilo se hlavně proti Baťovi, jež tovární velkovýrobou snížil ceny obuvi a s ním drobní řemeslníci nedovedou zápolit. Obuvníci žádají vládu, aby jim pomohla poskytnutím dlouholetého úvěru, úlevou daňovou, omezením továrních filiálek aj. Zajímavo je, že političtí agitátoři štvali před několika lety obuvníky, aby odmítali spravovati obuv továrnami vyrobenou a tak pomohli Baťovi v zakládání správkáren a urychlili pád obuvnické živnosti. Nyní zase yb chtěli, aby správkárny byly zrušeny. Je zajímavo, že Baťa sám podal ministerstvu obchodu návrh na vybudování a organisaci malých moderních dílen pro jednotlivce i družstva. Zařízení dílny přijde na 3200 Kč a má vynášeti mistru 427 Kč týdně, družstevní správkárna pro 20 osob za 54000 Kč( vklad jednotlivce 2700 Kč) a zařízení chem. Čistírny na 855Kč a dá prý výdělek 205 Kč týdně. (Zařízení nabízí firma Baťa levně)

Pozor na vlak ! Tento všeobecně známý text na výstražných tabulích na přechodech a přejezdech tratí byl ministerstvem doplněn dalšími větami : Zazní-li zvonek, zůstaňte státi před závorami ! Opusťte ihned trať !

Inserce:
  • Obuvnický šicí stroj, zachovalý se levně prodá. Antonín Pavlišta, Peklo č. 72, p. Vamberk
  • Včelí med, zaručeně pracvý, 5 kg krabice, neto 4.50 kg, zasílá dobírkou vyplaceně za 76 Kč. Pavel Mahovský, včelař, Miroslav
  • Peří nové, drané, bílé již od 50 Kč, prachové 70 Kč.Zástupce přijme. Kratochvíl, Kateřinky, p. Viklantice u Pacova
  • Pronajmu 2 letní byty, třeba ihned, Frant. Řezníček, Frenštát pod Radhoštěm 909
  • Na Českomoravské vysočině pronajmu 2-3 světničky pro celé léto. Vycházky-lesy.Vilém Tefr, Paseky č. 12, p. Proseč u Skuče


Bude vojna bude…… časopis Ruch č. 44(18) …z obsahu ze dne 5.6.1931 - Ludendorffova kniha : Světová válka hrozí… v prodejnách a u sběratelů za 40 hal. Čtvrletně za 6 Kč

Jste-li spokojen, je to zastavení pokroku. Jste - li pyšný, je to počátek pádu.

Pan president přijede 15.června do Židlochovic, kde pobude do 15. července. Nepodnikne větších návštěv. Prohlédne si jen zemský archív v Brně, navštíví slavkovské bojiště a snad i Slovácký rok v Kyjově. ( v jiné zprávě : přijel až 29.6)

Pan president o zdraví řekl v Pardubicích" často se mě lidé táží, jak prý si udržuji zdraví? Velmi jednoduchá odpověď : sokoluji, sportuji, nebojím se vzduchu, slunka a vody, nepřejídám se a nepožívám alkohol.

Staré niklové pětikoruny platí už jen do konce tohoto měsíce, proto je neschovávejte.

Jízda vpravo má se zavésti i u nás po příkladu z ciziny. V poslanecké sněmovně byl již podán o tom vládní návrh. Jízda vpravo je již zavedena skoro ve všech evropských státech a je potřebno, aby směr jízdy byl všude jednotný.

Vzducholoď Zeppelinova je připravena s 45 osobami k odletu na severní točnu, kde se má setkati s podmořským člunem Nautilem. Mezi účastníky vzducholodi je přihlášeno 10 vědců a několik bohatých Američanů, kteří zaplatili vysoké poplatky. (z 9.6.)

Domácnost a hospodářství:

Ovesná polévka s květákem

Malá růže květáková se uvaří v slané vodě do měkka, vyndá se do mísy polévkové; do odvaru květákového dáme 4 lžíce ovesných vloček, vaříme asi hodinu, procedíme a nalijeme na květákovou růži.

Polévka syrovátková

Oloupané brambory uvaří se ve slané vodě s kmínem a 2 lžícemi ovesných vloček. V jiném hrnku svaří se syrovátka, smíchá se s přecezenou polévkou bramborovou, přodá se kousek čerstvého másla a podává s osmaženou žemličkou.

Rekordní let kolem světa zahájili američtí letci Wiley Post a Harold Gatty dne 23.6. Letí přes oceán do Berlína, odtud do Moskvy, na Irkutsk, Aljašku, do Kanady. Vzducholoď Zeppelin vykonala cestu kolem světa za 20 dní a 4 hodiny. Letci chtějí tento let vykonati za kratší dobu, snad za 10 dní. (z 30.6.)

Wilkin se svou ponorkou Nautilem uvázl a musí nechat ji opravit. Přece ale chce v srpnu podniknout cestu k točně; zato Zeppelin vykoná asi v červenci severskou cestu, ale nemíní doletět na točnu, nevěří se patrně ve zdar podniku Wilkinsova.

Dallien design

24. září 2009 v 0:00 FreebiesWhen summer leaves....

Brigt´ColoursKVĚTEN 1931

20. září 2009 v 0:00 | Nový lid 1931 |  ....Třicátá léta
Zákaz návštěvy kopané žatstvu zakázala místní rada ve Dvoře Králové. Nebylo by účinnější zakázat kopanou všem a všude, kde a pokud ohrožuje výchovu, je mravní a duševní vůbec?Co je špatné pro 13leté, nemůže být dobré pro 14leté….

Také Den otců má býti slaven v květnu vedle svátků matek , a to poprvé 17. května.

V Praze - blaze, neboť bylo tu v plesovém období pořádáno 14 214 tanečních zábav a 216 plesů.

50 let uplyne letos od požáru Národního divadla v Praze. Dne 16.5. bude v Praze otevřena vzpomínková výstava, jež obsáhne památky a události od r. 1850 do r. 1881.

Listárna : Neotiskneme : Rokytník : Ne, takovým veršováním národu nepomůžete, jinak nevadí, že jste chudím.Napřed naučte se pravopisu. H.Lištná: Podobné jsme již měli.
Kročehlavy : Píseň Černé oči dopěly ! Neposílejte ! zaslané neotiskneme - nedbáte výzvy, aby se nám takové verše neposílaly. Věnujte čas naučení se pravopisu. To je rada, kterou žádáte.

Nedostatek kněží : Na Královehradsku je letos o 335 kněží méně, než tomu bylomještě před 10 lety

Domácí drobnosti:
V Místku bude v Rejdovicích postaven místní chudobinec.
V Lipníku na Moravě postaví se dělostřelecké kasárny.
Rodinný dům Otakara Březiny v Počátkách bude označen pamětní deskou
Lázně Bechyně u Tábora byly rozřířeny o novou restaurační budovu a sál.
V Mukačevě je prý 27 milionářů, takže na každý tisíc obyv. připadá jeden milionář.
Nová budova pro finanční úřady postavena bude v Uh. Hradišti.Město poskytne zdarma pozemek a min. financí povolilo ½ mil. Kč.

Krasová jeskyně, 24m dlouhá, nachází se u Strašíně v jižních Čechách. Jeskyně a její okolí budou prozkoumány.

3000 židů odstěhovalo se do Palestiny z Československa. Mají býti zaměstnáni při hospodářství - je otázka, vydrží-li to.

42letý kočí Frant. Muller, žil spořádaným životem, ale jednou, když si v r. 1926 vyjel do prahy, sešel se s prostitutkou, jež mu všechny úspory 3200Kč ukradla.V hádce na kamenném mostě ji udeřil holí do hlavy a když se svalila, hodil ji do Vltavy. Tak aspoň udává nyní u soudu, přihlásiv se sám. Vyšetřování nemohlo zjistiti jeho vinu. Nemohlo zjistiti ani jméno oné ženské. Ale Muller se obviňuje a tvrdí, že 5 let mu svědomí nedalo pokoje. Všichni svědci vydávali o Mullerovi nejlepší vysvědčení, líčíce jej jako střízlivého, čestného člověka. Soud měl těžkou úlohu, vina nebyla dokázána a státní zástupce omezil obžalobu jen na ublížení na těle neznámé ženy, neboť se předpokládalo, že ona žena se neutopila. Muller dostal 4 měsíce žaláře a tak aspoň ucítí částečné usmíření se svým svědomím.

Právě vyšla v lidovém vydání nová báseň Petra Bezruče: Stužkonoska modrá ve vzorné úpravě s trojbarevným obrázkem stužkonosky podle přírody. Bibliofické vydání bylo ihned po vyjití rozebráno. Tuto opravdovou vzácnost, již kritika přijala radostně, opatří si jistě každý přítel básníkova nedostižného umění. Cena 4.50 Kč, poštou 5 Kč.

Přijmou se :
Učně na lakýrnictví a malířství písma přijme Jan Bartončík, Pozlovice u Luhačovic.
Hocha na knihařství, z řádné rodiny, s dobrým školním prospěchem přijme B. Ferd, Přerov Morava

Rajské jablíčko , moderní jídlo, značné výživné hodnoty, náš venkov ve skutečnosti nezná. Nebýti toho, že některá hospodyně ráda rajskou omáčku, ani by se rajské jablíčko nepěstovalo. A přece jeho hospodářský váznam je tak veliký, bohužel nedoceněný. Nedoceněný z pouhé nevědomosti o výtečných vlastnostech, zdraví lidskému prospěšných. Takové jablíčko, na lístky rozkrájené, osolené, jemnou posekanou cibulkou posypané a citronem nebo octem zředěným postříkané, jest nejchutnější \ výživnou potravinou za málo peněz. Zvláště k večeři hodí se znamenitě. Bohužel naši lidé neumějí rajské jablíčko ani pěstovati, ani jísti.


Kalendář 2010 roční + návod

17. září 2009 v 18:01 Freebies

Číselník od Janik79 a design od Ginger


číselník STáHNouT

design Coloured STáHNout
DUBEN 1931

17. září 2009 v 18:00 | Nový lid 1931 |  ....Třicátá léta
Motor vytlačuje koně.Na lipské výstavě byl předveden malý motorový pluh. Motorek, který jej pohání vykoná právě takovou práci jako dva koně a pluh lze velmi lehce ovládati.

Zázraky blízké budoucnosti. Vynálezce jiskrové telegrafie Marconi pravil k novinářům v Londýně, že nastane převrat ve zpravodajství světovém. Na jeho pokusné lodi Elektře možno slyšeti ihned slova, která byla vyslána a v sedmině vteřiny urazila cestu kolem celé zeměkoule. Krátké elektrické vlny umožní v dohledné době i řízení letadel na dálku. Dosavadní pokusy přinesly pěkné výsledky, třebaže jde teprve o začítky.

Městský chodobinec zřídí Brno u Bohunic

Karlovy Vary postaví teplárnu za 13 milionů Kč, aby zmizely z města kouř a saze.

Zoologická zahrada v Praze bude podle mínění prof. Jiřího Jandy otevřena 1. srpna aztím na ploše 8ha. Něco zvěře již je připraveno, další zapůjčí Hagenbeck, jež dává i plány.

Jak vyrovnati bohatství a chudobu? V této věci Belgičan Ernest Solvay navrhl mnoho praktických opatření, která formuloval jako návrhy zákonů. Mezi nimi zvláště zdůrazňuje omezení práva dědického, vzestupnou daň z dědictví, účast státu na všech soukromých podnicích, odstranění soukromých bank a záměnu jich jedním, jediným státním ústavem, velmi aktivním. Dokazuje, že takovou cestou bude možno brzy přijíti k odstranění peněz, dosíci záměny jich poukázkami ( bony) a koupi a prodej nahraditi zápisy ve státní kanceláři. »Kompatibilism« tak nazval tuto část své soustavy.

Kolektivisace zemědělství v Rusku snížila počet dobytka o čtvrtinu. Zásobování obyvatelstva se nezlepšilo a dlouho potrvá a dlouho potrvá, než přijde do řádných kolejí.Asi 3 mil. Rolníků- kulaků- bylo zbaveno svých hospodářství a kteří se nepodrobili, byli dopraveni na Sibiř, na Urál a jinam. Nuceně bylo sloučeno asi 11 milionů hospodářství, což je asi polovina všech rolnických usedlostí v sovětské unii. Velká část z nich neměla potřebných strojů ani dostatek osiva a proto hospodařilo se špatně, zvláště když zemědělci bylo proti tomuto zřízení. Hospodářská zvířata bya ponejvíce pobita, aby nemusela býti odvedena sovětům. Tyto ztráty nenahradí se ani za 3 léta.

Přijmou se :
  • Učně na zahradnictví, hodného, z řádné rodiny, přijme ihned Václav Halda, zahradnický závod, Frenštát pod Radh.
  • Krejčovského dělníka na stálou zakázkovou práci přijme Jar. Janků, Bohuslavice u Zlína
  • Dívka hodná netoulavá, přijme se k dětem (2 a 4 roky) na venkov od 1. 6. 1931 Nabídky na značku láska k dětem poste restante Hradec Králové.
  • Děvče poctivé, pracovivité, netoulavé, které umí čistě práti, částečně vaření znalé, přijmu od 1.6.1931. Plat 150|Kč Hlaste se, které reflektujete na dlouhou službu. B.Dostálová, choť obchodníka, Dobruška
Práci hledají :
  • Strojní zámečník 22 letý, nekuřák, abstinent, znalý práce stavební i strojní, hledá stálé místo. Adresa: Josef Trojen, Mezisvětí, p.Bojanov, Čechy
Pekařský pomocník 24letý, abstinent, nekuřák, ve vřech pekárenských pracích úplně zapracovaný, prosí p. šéfy o práci kdekoliv. J.Polách, Zašová 214, Morava

Kmínová polévka

17. září 2009 v 8:50 Polévky
Z receptů dra M.Hindhede

Kmínová polévka (z r. 1931):

Do vody nakrájíme drobně zeleninu (také trochu petržele). přidáme trochu kmínu, soli a dozlatova udělanou jíšku. Povaříme dobře a procedíme do polévkové mísy a na stůl dáme s osmaženou houskou nebo chlebem. ( Před válkou stála tato polévka pro několik osob asi 15-18 haléřů)
Photofiltre - jak si stáhnout PhotoFiltre Studio

14. září 2009 v 14:10 ....Jak získat PFS ?

NÁVOD


Jak stáhnout Photofiltre studio


1. Stáhni si tady trial verze PF studio . Ulož si aplikaci na plochu jako zip složku : klik na PhotoFiltre a uložit, zip - uložit (uloží se během chvilky na plochu tvého PC - zatím s tím nic nedělej a stáhni si ještě češtinu (bod 2. ) )

Malování otevřeným mobilem (nebo baterkou)

10. září 2009 v 14:10 Fotím
free image host free image host free image host

free image host free image host free image host

Nastavení času na foťáku : 4s, bez blesku

Šnečí miminko - u vody

10. září 2009 v 14:10 Fotím
jednoduchý návod
The Dutch Scrap

9. září 2009 v 21:09 | S.aba |  Freebies
Boy Girl
Lily Design

9. září 2009 v 21:08 | S.aba |  Freebies

Summer


.

OnceUponaTime

Den duševního zdraví

9. září 2009 v 6:52 Zaujalo mě

Život je příliš krátký na rozčilování se nad malichernostmi, tak se:
líbej pomalu, směj šíleně, miluj upřímně a odpouštěj rychle.

PS - zlaté písmo

8. září 2009 v 14:00 Text

video


Ad77design

7. září 2009 v 14:00 | S.aba |  Freebies

TADY password: tyrkys
()

Happy BirthDay

5. září 2009 v 14:00 | Irene Alexeeva |  Freebies
.


Věštící koule - co jsme byli v minulém životě? :-)

4. září 2009 v 14:00 Věštby, osud
(311 kb)
Stáhni si tento neškodný prográmek , ve kterém se dozvíš své znamení,šťastné číslo i minulý život.Ožez fotografie

3. září 2009 v 14:00 | S.aba |  Zoner
-.


Labrador - rodové nemoci

2. září 2009 v 14:00 | receptar |  Psí poradna
labrador

Text v pohybu

2. září 2009 v 14:00 Text
Bígl - rodové nemoci

2. září 2009 v 11:03 | receptar |  Psí poradna
bígl

BŘEZEN 1931

2. září 2009 v 11:01 | Nový lid 1931 |  ....Třicátá léta

Zkušenosti starého učitele

J.M.Gulliams, jenž více než 50 let studoval účinek tabáku na mládež, tvrdí, že většina zložádů,jimž propadá mládež,jako jest slabost intelektu, zhroucení vůle, počestnosti a smyslu pro povinnost, jest způsobeno předčasným kouřením.95 % mladých provinilců kouří. 98% onanistů počalo ouřením.Tabák je učinil otrokem, zničil jejich vůli a potom teprve podlehli i pokušení pohlaví.

V Prostějově - letos postaví pomník Tyršovi

Rusko stává se opět význačným činitelem v mezinárodním obchodě. Ruský dovoz z ciziny byl v r. 1929 až 1930 větší nežli v předválečných letech 1908 a 1909. Také vývoz stoupá. Nebýti jednostranné politiky a starost sovětských vůdců o zneklidnění Evropy, mohl by tento veliký stát přispěti velice k zleošení hospodářských poměrů ve své říši i v jiných státech. Máme si vzájemně pomáhati a ne si překážeti! V Rusku je ještě hodně nedostatku a málo svobody.

Zrušení zkoušek dospělosti na středních školách je připravováno i v Německu. Po zrušení maturit byly by tu ovšem zavedeny přijímací zkoušky na vysoké školy.

Radiových přijímačů je na světě asi 24 milionů, z toho asi 10 a půl milionů je v Americe

Nová naše měšťanská škola má podle návrhu nových normálních osnov učit ve 4 třídách těmto předmětům:
Náboženství
2h /týdně
Počty a měřictví 4h
Přírodopis a Přírodozpyt 4h
Zeměpis 4h
Dějepis 4h
Občanská nauka 1h
Jazyk vyučovací 4h
Cizí jazyky 4h
Volitelné předměty 5h (až od IV.roč.) - národ.hospodářství, psaní strojem, těsnopis, účetnictví, fysika, biologie, ruční práce a domácí nauka , polní hospodářství….)
Kreslení * 3h
Krasopis 1h
Rýsování 1-3h
Ruční práce výchovné 1h
Ruční práce ženské 3h
Tělesná výchova 2h
Zpěv 1h

*pro děvčata o hodinu méně

Domácí drobnosti

Kutnohorská ozdravovna bude postavena městem na Vidláku, jestliže námitky okresního výboru budou zamítnuty.
Dva nové ústavy pro chirurgické léčení tuberkulosy budou postaveny v Čechách, a to bude v Něm. Brodě a ve Dvoře Králové .

Jak odpomoci nezaměstnanosti, o tom se mnoho píše. Zde malý příspěvek. Komusnisté žádají platit nezaměstnaným dělníkům, pomoc malozemědělci škrtem dluhů, neplacením daní atd. Tím ale se nepomůže, nebo pomůže jen nakrátko, a přece sleví se na úkor státu. Kdo je stát? To jsem já, ty, on - čili : zase to musí zaplatiti ti, kteří pracují. Mělo by se zákonem omeziti dvojí a trojí zaměstnání lépe situovaných, omezit zaměstnání těch vdaných žen, jež toho nutně nepotřebují, a za ně nemají zaměstnání školení jiní lidé. Mnoho lidí s velkými platy bere za svou malou činnost nepřiměřeně vysoký plat - zde nejprve by se mělo zakročit pro sociální spravedlnost . U nás mladí dostávají podporu v nezaměstnanosti a staří do 65 let pracují ; zaměstnejte mladé a podporujte staré, méně schopné, ať nekazí se ti, kteří mohou pracovat.

Kolik potravin má v Rusku přidělen týdně dělník a kolik duševní pracovník
Dělník : 800g chleba, 4 a půl kg masa, 1 a čtvrt kg ryb, 1kg těstovin, ¼ kg margarínu, ¼ l oleje, 1 mýdlo, ½ kg mýdla na praní a ½ l denaturovaného lihu

Duševní pracovník : 400g chleba, 2 a půl kg masa, ½ kg ryb, ¼ kg těstovin, 1/8 kg margarínu, 1/4l oleje, 1 mýdlo, ½ kg pracího mýdla.

Co se Američanům u nás nelíbí, o tom píše K. Bíma v Sokol.besedách. Nejméně se jim líbí naše titulatury. "Pane vrchní oficiále", "paní ministerská radová",
"pane vrchní poštovní inspektore", "milostivá paní správcová" - takové a podobné tituly jsou jim k smíchu. Nejhloupěji jim připadá muž, který si od kterékoliv ženy, např. od služebné dá říkat "milostpane" ! V Americe je presidentem Spoj. států mistr (pan) Hoower a v uhelných dolech pracuje mistr (pan) Novák neb mistr Smith. Oba se stejně titulují. Podobně i paní Hoowerová je stejně jako paní Nováková slovem »misis« (paní). Stejně jednoduše se titulují i Francouzi slovem monsieur (pane), madame (paní), nebo mademoiselle (slečno). Ale my, proptože němci říkají Oberbergesteiger, jsme ochotni lidi titulovat vrchní horní důlní……

Křivě rostlé děti nemajetných rodičů z celé České republiky budou moci být léčeny a ošetřeny v Praze v České dětské nemocnici. Přihlášky nutno zaslati ředitelství v Praze, Sokolská 2.

Dvě letadla typu Mavilland, opatřená zvláštními osvětlovacími přístroji, umožňujícími bezpečný let i za mlhy, zakoupil továrník Baťa

Ta Olomouc . V Praze bylo rozhodnuto proti nejen názoru moravských historiků, ale i proti vžitému používání, aby se říkalo ta Olomouc. Mají význam jen úřední.Lid veřejnost jich nedbá.

Nové 500korunové bankovky budou dány do oběhu ve 14 dnech.

V Brně byl zlevněn chléb pro nezaměstnané z 3 Kč na 2.60 Kč.

Inseráty :

Novorozeně na vychování přijme J. Barochová, poste restante Turnov

Do Luhačovic dám sestru 27letou, svobodnou (trpící křeč.záchvaty, ale jen v noci ve spánku), do řádné rodiny, obchodu neb jiné živnosti, kde by za byt a stravu pracovala. Adr. :Leopold Kunovjánek, člen orchestru Olomouc.divadla, Olomouc, Horní Novosadská 25/II